Na moim blogu jest i będzie sporo miejsca poświęconego prowadzeniu własnej firmy. Czasem, tak jak w tym przypadku, pomysły na wpis rodzą się spontanicznie, pod wpływem impulsu.

Nie raz przekonałem się o tym, że tematy, które dla jednej osoby mogą być „oczywistą oczywistością” dla innej będą czymś nowym. Zdarza się nieraz, że pewna wiedza, czy pomysł wyleci nam z głowy, a taki tekst jak dziś może być supełkiem na trąbie słonia.

Jakkolwiek by to dziwnie nie zabrzmiało 😉

 

Prowadzenie własnej firmy – kilka trików

 

Na wstępie muszę przeprosić za wprowadzenie w błąd. Nie przewiduję wyciągać królika z kapelusza i zdradzać żadnych trików czy magicznych sztuczek. Nie kreuję się ani na mentora, ani magika, który to teraz pokaże Wam jak przy pomocy kilku zgrabnych ruchów czarodziejską różdżką Wasza firma zacznie prowadzić się sama.

Także jeśli czekaliście na triki w dosłownym tego słowa znaczeniu – przepraszam, nie będę Was czarował.

Przedstawię za to kilka praktycznych wskazówek, które dziś przyszły mi do głowy i mogą być dobrą podpowiedzią jeśli prowadzisz własną firmę. 

 

Automatyzacja procesów firmowych

 

Nie zależnie od tego jaki biznes prowadzisz założę się, że duża część różnego rodzaju procesów w Twojej firmie się powtarza. Mniej lub bardziej regularnie.

Jeśli to dostrzegasz to najważniejsza robota jest za Tobą. Prowadząc własną firmę można mieć trudność, aby spojrzeć na własną działalność z dystansem. Siedząc w samym środku wydarzeń może być ciężko dostrzec pewne zależności. Warto zatrzymać się na chwilę i zastanowić nad konkretnymi działaniami, które powtarzają się i które można skutecznie usprawnić.

Podam przykład – rezerwacje wizyt gdy masz mały gabinet stomatologiczny – może wystarczy wprowadzić system automatycznego zapisywania się i rezerwacji poprzez stronę internetową? Albo prowadząc lokal gastronomiczny – zamiast odbierać kilkanaście telefonów dziennie z pytaniem o zupę dnia, może warto skorzystać z bota na Facebooku? Może w comiesięcznych rozliczeniach nie warto wklepywać przelewy każdorazowo, a ustawić polecenie zapłaty na określoną, stałą datę i mieć to z głowy?

To tylko przykłady, w Waszej firmie mogą być to inne procesy i inne sposoby na ich automatyzację, ale z pewnością są. Jeśli uda się Wam zaoszczędzić czas na tego typu działaniach, które częściowo będą robić się same to będzie Wam łatwiej będzie skupić się na innych, być może równie ważnych aspektach prowadzenia firmy.

 

Outsourcing usług w firmie

 

Czym jest outsourcing? 

W skrócie można powiedzieć, że to zlecanie wykonania różnego rodzaju usług, zadań biznesowych zewnętrznym firmom. Dobrze aby firmy te specjalizowały się konkretnie w tym temacie, w jakim szukamy wsparcia. To zwłaszcza w niewielkich firmach może okazać się bardzo praktyczne, tańsze i co ciekawe, bezpieczniejsze wyjście.

Znowu posłużę się przykładem z życia wziętego.

Firma WBT-IT proponuje obsługę informatyczną w Warszawie. Zamiast zatrudniać informatyka (co samo w sobie będzie trudnym zadaniem – pisałem dlaczego tak się dzieje we wpisie Era pracownika) co będzie kosztowało Cię miesięcznie dobrych kilka tysięcy możesz zlecić firmie WBT-IT określone usługi np w ramach miesięcznego abonamentu, które wyniesie kilkaset złotych. Proste prawda?

Proste i tańsze, a do tego bardzo często zyskujesz dostęp do całego zespołu specjalistów IT, zyskujesz pomoc 24h/dobę, siedem dni w tygodniu. Nie wspominając o dodatkowych usługach jak na przykład monitoring, które w przypadku WBT-IT otrzymasz za darmo.

 

Żeby było śmieszniej nie ma tu żadnego haczyka, co więcej takie rozwiązanie jest dla Ciebie bezpieczniejsze.

Tak samo będzie działał outsourcing w przypadku usług księgowych, albo logistycznych. W każdym przypadku może się to okazać świetnym sposobem na przerzucenie stresujących i czasochłonnych obowiązków innej firmie zewnętrznej. Firmie która nie tylko specjalizuje się w tego rodzaju sprawach, ale też bierze odpowiedzialność za jakość obsługi.

 

Korzystanie z nowoczesnych narzędzi biznesowych

 

W skrócie można powiedzieć, że poprzednie triki sprowadzały się do porady w stylu: zastanów się czy jest coś co może robić się samo, albo skorzystaj ze wsparcia zewnętrznych fachowców.

Załóżmy, że jednak sam też musisz czasem coś zrobić poza upajaniem się własnym sukcesem 😉

 

Jeśli zastanawiasz jak poprawić organizację w firmie, albo szukasz sposobów jak nią efektywniej zarządzać musisz zdać sobie sprawę, że ktoś już kiedyś miał podobny problem, albo stał przed podobnym wyzwaniem i też szukał dobrych rozwiązań.

Czasami nie ma sensu wymyślać koła na nowo…

 

Macie dostęp do niezliczonych narzędzi, które jak to z narzędziami bywa, w sprawnych rękach potrafią być bardzo pomocne i ułatwiają pracę. Może prowadząc mały sklep, zamiast tworzyć drogiej witryny internetowej od podstaw lepiej będzie skorzystać z jakiegoś dostępnego szablonu? Albo chcąc lepiej zorganizować kontakt z handlowcami lub dostawcami warto będzie zainwestować w jakiś system typu CRM, albo ERP? Albo usprawnić kontakt wewnątrz firmy z poszczególnymi działami i usprawnić obieg dokumentów i zainstalować Office365 (o którym na dniach pojawi się nowy wpis na blogu)? A może jeśli sami zajmujecie się firmowymi profilami na social mediach wykorzystać możliwość planowania postów albo reklam – te narzędzia macie cały czas pod ręką.

Przykładów można mnożyć i mnożyć…

Wiecie o co mi chodzi? Nie zgadnę teraz w ciemno narzędzia czy aplikacji, która będzie idealna dla Was. O kilku, z których sam korzystam  i pomagają mi w zarządzaniu pracą i czasem pisałem wcześniej, także zapraszam, jeśli jeszcze nie czytaliście.

 

Nie potrzebujecie żadnych trików…

 

Mam nadzieję, że dzisiejszy tekst, będzie dla Was podpowiedzią albo chociaż zachętą do tego aby pracować mądrzej, z głową, a nie dużo i ciężko. Ważne jest aby podejść do tematu indywidualnie, bo każdy ma trochę inne potrzeby, system pracy, specyfikę branży itd.

Jak widzicie dzisiejsza garść porad to nie żadne magiczne triki, nie potrzebujecie ich do dobrego prowadzenia firmy. Czasem jednak możecie potrzebować dodatkowego wsparcia, pomocnej ręki. Jeśli szukacie sprawdzonego partnera w tematach związanych z usługami informatycznymi, księgowością, obsługą prawną, zakładaniem własnego biznesu i kreowaniem marki – będę w stanie Wam pomóc.

Odezwijcie się do mnie i porozmawiajmy o szczegółach!